جمعه 21 مهر‌ماه سال 1385
کلاس انگلیسی

من خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خوشحالم که توی ایران و با سیستم آموزش و پرورش ایران بزرگ شدم!!!! تا ۲ هفته پیش امکان نداشت این حرف رو بزنم، ولی الان کاملا نظرم عوض شده. با تمام ایراد ها و مشکلات و سختی هایی که سیستم آموزشی ایران داره، اقلا آخرش آدم یه چیزی یاد می گیره!!!! ولی اینطور که من می بینم اینجا وضع فرق داره. نه فقط توی مدرسه چیزی یاد نمی گیری ( مگر اینکه خودت اضافه کار کنی، یا اینکه مدرسه خصوصی بری!) بلکه کسی هم براش مهم نیست که چیزی می فهمی یا نه!!! چرا دارم این حرف ها رو می زنم؟ به خاطر کلاس انگلیسی:

در طول این ۶ هفته (که تا الان ۲ هفته اش گذشته) من درس انگلیسی دارم. روز اول که رفتم سر کلاس کلی نگران بودم، چون فکر کردم که با یک سری بچه امریکایی که توی این مملکت بزرگ شدن و درس خوندن باید انگلیسی بخونم و برای من خیلی سخت خواهد بود. اما همون روز اول از اشتباه در اومدم!!!! معلم بعد از اینکه خودش رو معرفی کرد و یک کم با ما صحبت کرد، رفت پای تخته و یک تمرین خیلی ابتدایی نوشت تا ببینه وضعیت کلاس چیه. خالا این تمرین چی بود؟

        strawberry                peanutbutter                        coffee

noun       

verb       

 adjective 

یعنی برای هر کدوم از اون ۳ تا چیزی که بالا نوشته، ۳ تا اسم و فعل و حرف بنویسیم. یکی از وسط کلاس دستش رو بلند کرد و پرسید:

when you say "noun" you mean "a, e, i, o, u" ?????   s

ولی این فقط اول ماجرا بود. این مردم که در هر رده سنی هستن و خیلی هاشون دانشگاه هم رفته اند، نمی دونن که فرق تشبیه و استعاره چیه!!! نصفی شون که تا به حال کلمه «استعاره» رو نشنیده بودن!!!!  و فقط مشکل اینجا نیست. این ادم ها هیچ گونه معلوماتی به غیر از آخرین اخبار هالیوود ندارن!!! از کل شاعر های انگلیسی زبان، فقط شکسپیر رو می شناسن! اون هم فقط اسمش رو شنیدن، یعنی وقتی شعرش رو می خونن، نمی فهمن چی داره می گه...  دیگه توی ایران هر چقدر هم آدم بی سواد و بی مطالعه باشه، می تونه ۱۰ تا شاعر رو برات لیست کنه و ۱ بیت از شعر هاشون رو برات بخونه!!!! 

دیگه چقدر باید وضعیت درسی شون افتضاح باشه که من، یه آدم فارسی زبان، بهتر از اینها توی کلاس انگلیسی به سوال ها جواب می دم!

ریاضی هاشون هم که جای خود داره! واقعا منتظرم ببینیم ترم بعد توی کلاس ریاضی چی می گذره!!! همین ۲ روز پیش، سر کار که بودم به یکی از پسر ها که الان کالج هستش کمک کردم که ک.م.م ۶ و ۸ رو حساب کنه!!!

یه نفر ، یه روز ، یه حرف خوبی زد. گفت: مردم آمریکا خیلی احمق اند. فقط ۷۰-۸۰ تا آدم باهوش دارن که فهمیدن چی کار کنن تا ادم های باهوش و با پشتکار رو بکشونن توی این مملکت تا براشون کار کنن و جا شون فکر کنن!!!!